Wyposażenie

W sklepach zoologicznych znajdziemy duży wybór rurek, pudełek i konstrukcji zapewniających naszym ulubieńcom zabawę. Wyposażenie klatki możemy również wykonać we własnym zakresie, przy użyciu przedmiotów, które znajdziemy w domu: rolki po papierze toaletowym, pustego pudełka po chusteczkach i pozostałości z plastikowych rur kanalizacyjnych.

Toaletka dla chomika

Chomicza wyprawkaByć może Twój chomik wybierze na toaletę jeden z narożników klatki i dzięki temu zachowanie czystości nie będzie trudne. Aby ułatwić sprzątanie klatki możemy wyposażyć ją w specjalną toaletkę dla chomików. Posłużyć tutaj może zarówno kupiony w sklepie specjalny plastikowy pojemnik, jak i słoik, czy pudełko w odpowiednich rozmiarach. Wewnątrz umieszczamy trochę zabrudzonej wyściółki lub piasku, by zachęcić malucha do korzystania z nowego przybytku.

Przytulne legowisko

W sklepach znajdziesz odpowiednią wyściółkę w postaci rozdrobnionego siana, papieru lub miękkich posłań wykonanych z naturalnych włókien. Gniazdo wykonać można samodzielnie, przy użyciu chusteczek jednorazowych ligniny, odradzamy natomiast używania waty i tkanin syntetycznych.

Kołowrotki

Chomicza wyprawkaBardzo istotną rzeczą jest umieszczenie w klatce kołowrotka o odpowiedniej średnicy. Dla chomika Roborowskiego wystarczy karuzela o średnicy 17 cm, dla dżungarskiego lub Cambpella – 20 cm, natomiast dla chomików syryjskich najlepiej 27 cm lub więcej. Jest to sprzęt bardzo potrzebny zwierzęciu do prawidłowego rozwoju. Przy kupnie kołowrotka należy brać pod uwagę, że na wolności gryzonie te pokonują średnio 8 kilometrów na dobę. W związku z tym, zwierzę musi czuć się w nim wygodnie, a kręgosłup nie może się wyginać, co ma miejsce, gdy kołowrotek jest zbyt mały. Kołowrotki powinny być pełne, bez szczebelków (jeśli mamy ze szczebelkami, dobrze jest je przepleść jakimś materiałem, co zapobiegnie wpadaniu łapek pomiędzy nie). Należy zwrócić również uwagę na to, czy nóżki w wolno-stojących kołowrotkach nie powodują tak zwanego efektu nożyc.

Miseczki na pokarm

klatka_wyposazenie_04Miseczki wykonane z plastiku bądź stali nierdzewnej są z zasady zbyt lekkie dla chomików. Miseczki ceramiczne są znacznie lepsze ze względu na większą wagę. Utrzymanie ich w czystości nie sprawia problemów – wystarczy umyć je wodą z mydłem i dokładnie wypłukać. Miseczki powinny być tak duże, by umożliwić chomikowi siedzenie w nich podczas jedzenia!

Gniazdo – następna ważna rzecz

Chomicza wyprawkaChomiki potrzebują plastikowego lub lepiej drewnianego domku, który będzie ich gniazdem. W sklepach zoologicznych znajdziesz duży ich wybór. Niektóre z nich będą parterowe, a inne piętrowe. Gniazdo jest sypialnią chomika, a niekiedy także spiżarnią. Niektóre chomiki nie akceptują gniazda przyniesionego przez właściciela i samodzielne budują sobie sypialnię. W takim wypadku dostarczony domek będzie służył jak zabawka naszego pupila. Zwracajmy uwagę na wielkość otworów wejściowych i dekoracyjnych (okienek) w domkach i innych zabawkach, chomik może utknąć w nawet zaskakująco małym otworze!

Wióry, trociny – czyli podłoże!

Chomicza wyprawkaWióry są bezpieczniejsze od trocin, które mogą podrażnić oczy i płuca chomika. W sklepach zoologicznych znajdziesz odpowiednie wióry dla małych gryzoni – kupione w stolarni mogą zawierać trujące substancje chemiczne. Obecnie dostępne są ściółki konopne, lniane, bawełniane (ale nie watopodobne!) zrębki bukowe, których stosowanie zapewnia komfort zarówno człowiekowi, jak i chomikowi. Nie stosujemy kocich żwirków, które mogą zawierać niebezpieczne chemikalia, ani peletów, które ranią łapki i uniemożliwiają kopanie tuneli. W legowisku powinna znajdować się co najmniej 8-centymetrowa (standard – ale zależy to od wielkości kuwety) warstwa wyściółki, która da chomikowi możliwość zakopania się w podłożu. Kopanie tuneli i grzebanie jest niezwykle ważne dla wszystkich chomików – pierwsza chomicza rodzina została odnaleziona w norze o głębokości 2,5 metra.