U chomika syryjskiego spotkać można cztery rodzaje futra. Są to następująco: futro krótkowłose, długowłose, satynowe i rex. Poniżej przedstawione zostaną one dokładniej.

Futro krótkowłose

Futro krótkowłoseJest to naturalny rodzaj futra, występuje u dzikich chomików syryjskich na wolności. Futro jest bardzo krótkie, prawie jak plusz. Pod palcami czuć go jak aksamit. Powinno być miękkie i bardzo gęste, szczególnie w okolicach brzucha. Jeśli futro chomika krótkowłosego uczeszemy „pod włos”, czyli od strony ogona w kierunku głowy, pojedyncze włoski powinny wrócić same na miejsce, bez ukazania gołej skóry. Futerko składa się jak gdyby z dwóch warstw – wierzchniej błyszczącej i prostej, oraz spodniej (poszycia), które jest bardzo gęste i zbite – włosy te są lekko pofalowane. Na takim futrze bardzo ładnie widać różne barwy, dlatego polecane jest do hodowli chomików trójkolorowych, łaciatych i pasiastych.
Ponieważ krótkie futro występuje w naturze u chomików syryjskich, oznacza to, że decyduje o nim gen dominujący. Wszystkie pozostałe mutacje futra będą genami recesywnymi. Oznacza to, że aby otrzymać w wyniku hodowli chomika o innym rodzaju futra, oboje rodziców muszą w sobie nosić geny recesywne. Jeśli tylko jeden chomik będzie miał inne futro a drugi będzie krótkowłosy, to i tak najprawdopodobniej urodzą się tylko krótkowłose chomiki (istnieje również małe prawdopodobieństwo urodzenia się z takiego sparowania chomika o genach recesywnych).
Niektóre zwierzęta krótkowłose, posiadające długowłosych przodków mogą mieć futro odrobinę dłuższe, niż standard – ale ciągle jeszcze nie długowłose. Takie futro nie wraca na swoje miejsce po uczesaniu „pod włos”, tak jak w przypadku prawdziwego krótkowłosego. Taka mutacja nie wpływa na zdrowie chomika. Jest to dość często spotykany przypadek – jest mało chomików o czystym rodzaju futra.

Futro długowłose

Chomik syryjski - Futro długowłoseFutro chomików długowłosych powinno być bardzo gęste, czuć je pod palcami jakby było bardzo puszyste, jak puszek z dojrzałego koszyczka kwiatowego ostu, lub koszyczka bawełny. Jest bardzo miękkie. Czasami może się zdarzyć, że futro długowłose ma podobną strukturę włosa do chomików krótkowłosych, czyli czuć je jak aksamit. Z tej przyczyny, jeśli ktoś nie jest uczulony na chomika krótkowłosego, może być uczulony na długowłosego – lub na odwrót. Futro powinno mieć tę samą długość na całym obszarze, gdzie jest długowłose. W okolicach pyszczka futro jest zawsze zdecydowanie krótsze. Na podbrzuszu futro powinno być jeszcze gęstsze niż na grzbiecie. Włosy ulegają bardzo łatwo sfilcowaniu, dlatego też takie chomiki powinny być specjalnie pielęgnowane, a ich futro czesane. Futro filcuje się, ponieważ chomiki w naturze mają krótkie włosy, i nie wykształciły u siebie odruchu „wyczesywania”. Często jest też tak, że futro jest zbyt długie i chomik nie dostanie do końców łapkami.
Futro długowłose nie jest jednakowo rozłożone u chomików różnej płci. Jest to uzależnione od różnic w hormonach. Samce mają najczęściej dłuższe futro w tylniej części ciała – wygląda to jak spódniczka. Jej część „spływa” z kręgosłupa na boki chomika. Długość takiego futra może być bardzo różna, może osiągać nawet do 8 centymetrów. Samiczki mają dużo krótszą sierść niż samce, ale jest ona bardziej równomiernie rozłożona na całym ciele. U starszych samic pojawić się mogą z wiekiem tu i ówdzie pęczki dłuższego futra naokoło tylniej części ciała, ponieważ ich hormony ulegają zmianie z czasem. U bardzo dużej ilości chomików długowłosych tylko część ciała pokryta jest długimi włosami (takie jakby pęczki włosów). Reszta jest krótkowłosa.
Chomiki długowłose występują we wszystkich odmianach kolorystycznych – przy czym, futro takie najlepiej prezentuje się w wariacjach jednokolorowych. Małe plamki i wzory na ciele ulegają zatarciu, bo długie włosy nie układają się tak jak krótkie i mieszają się ze sobą.
Gen długowłosy jest recesywny, to znaczy, że aby urodziły się w miocie chomiki długowłose, oboje rodzice muszą nosić w sobie również geny długowłose (rodzice mogą być długowłosi, lub jako chomiki krótkowłose nosić w sobie recesywny gen długowłosy). Jeśli sparuje się dwa chomiki długowłose to otrzyma się w miocie tylko długowłose maluszki. W przypadku sparowania chomika długowłosego z krótkowłosym (czystym krótkowłosym) to otrzyma się w miocie tylko chomiki krótkowłose. Jeśli sparujemy chomika długowłosego z krótkowłosym (noszącym w sobie recesywny gen długowłosy) to część nowo narodzonych młodych będzie krótkowłosa (większość), a pozostałe będą długowłose.
Należy pamiętać, że samiczki z natury mają futro krótsze od samców, i nie powinny być z tego powodu dyskryminowane.
Futro długowłose może być mieszane z futrem satynowym oraz rex.

Futro satynowe

Chomik syryjski - Futro satynoweChomiki satynowe mają głęboko błyszczące futro. Każdy jeden włos błyszczy. Futro jest miękkie i bardzo gęste. Występuje wiele odmian kolorystycznych chomików o futrze satynowym. Futro satynowe samo w sobie jest krótkowłose, i nie powinno być wełniste ani aksamitne.
Gen satynowy (S) jest genem dominującym. Oznacza to, że sparowanie dwóch chomików o futrze innym niż satynowe nie da w efekcie żadnego młodego o takim futrze. Jeśli jednak jeden z rodziców będzie satynowy, a drugi inny, to w wyniku sparowania powstanie mieszanka chomicząt, jedne będą satynowe (większość) a pozostałe takie jak drugi chomik.
Nie powinno się parować dwóch chomików satynowych, ponieważ obarczone to jest dużym ryzykiem, że młode urodzą się z wadami genetycznymi. W wyniku takiego sparowania powstaje gen „podwójny satynowy” – SS. Ma on wpływ na gęstość futra (jest zdecydowanie bardziej rzadkie), i na strukturę włosa. Młode o genie SS mają zdecydowanie mniej włosów na centymetr kwadratowy futra. Włosy są cienkie, mają nieregularną długość, są najeżone, wyglądają jak szczecina. Czasami młode mogą przez całe życie być prawie nagie. Nie ma to wpływu na zdrowie ogólne, ale takie futro nie wygląda zbyt atrakcyjnie.
Futro satynowe może być mieszane z futrem długowłosym oraz rex (wtedy włosy nie są już takie krótkie).

Futro rex

Chomik syryjski - Futro rexChomiki syryjskie o takim futrze mają włosy lekko pokręcone lub faliste. Również wąsy czuciowe są pofalowane, lub całkiem zakręcone. Stwarza to dosyć ciekawe wrażenie wzrokowe. Włosy są kędzierzawe. Chomiki o futrze rex mogą być i krótkowłose i długowłose, jednakże u chomików krótkowłosych widać zdecydowanie wyraźniej pofalowanie futra, a włosy są bardziej pozbijane w pukle. Futro rex spotyka się częściej u chomików krótkowłosych. Występują różne odmiany kolorystyczne futra rex, jednak dość często kolor jest „wypłowiały” w porównaniu do standardu.
Gen rex (rx) jest genem recesywnym, to znaczy, że aby otrzymać w miocie chomiki o takim właśnie futrze, najlepiej jeśli oboje rodzice będą mieli futro rex. W takim miocie urodzą się wszystkie młode z futrem rex. Jeśli sparujemy jednego chomika rex z innym (ale noszącym gen recesywny rex), to wówczas otrzymamy większość chomików o tym innym futrze, a pozostałą część z futrem rex. Ostatnia możliwość otrzymania młodych o futrze rex, to sparowanie dwóch chomików o innym futrze, ale muszą one nosić recesywny gen rex.
Futro rex może być mieszane z futrem długowłosym oraz satynowym.