Ciąża bez tajemnic

20 lutego, 2007 / by 

slider1W pierwszej połowie ciąży, trudno zauważyć sygnały, które poinformują nas, że samiczka spodziewa się potomstwa. Trudno jest także na początku spostrzec wyraźne zmiany w jej zachowaniu. Niektóre zachowują się tak jak zawsze, inne natomiast są bardziej nerwowe i niespokojne. Na ogół już w pierwszej połowie ciąży samiczka więcej je i już zaczyna zbierać materiały na gniazdko (dlatego wtedy ważne jest jej obserwowanie). Ale tak na prawdę dopiero druga połowa ciąży przynosi widoczne zmiany w wyglądzie jak i w zachowaniu samiczki. Wtedy to jedne stają się spokojne, prawie nie wychodzą z domku, a jeśli się przemieszczają to ociężale i powoli, inne wręcz przeciwnie – przez całą ciążę, do samego porodu są aktywne i ruchliwe. Jednak wszystkim samiczkom bez wyjątku zmienia się sylwetka, są wyraźnie szersze tuż nad tylnymi łapkami.

W zaawansowanej ciąży, patrząc z góry, ciało samicy przypomina kształtem gruszkę. Teraz właśnie można zaobserwować wzmożony apetyt. Niezmiernie ważne jest, aby podczas ciąży podawać samicy większą ilość białka (mleko, sery, jogurty) i witamin (owoce i warzywa), przydatne mogą być również zioła lub dodatki od firmy Herbal Pets. Pomogą utrzymać samiczkę w zdrowiej formie. Od tego właśnie zależy jak silne i zdrowe urodzą się młode, ale także jak samiczka poradzi sobie w roli matki. Istotne jest także, aby dostarczyć samicy materiał do budowy gniazdka. Najlepiej tutaj sprawdzają się papierowe ręczniki, papier toaletowy czy chusteczki (koniecznie nie zapachowe) które podarte podajemy samicy. Oczywiście, można dać więcej siana. Ona uwije sobie z nich przytulne gniazdko w miejscu, które uważa za najodpowiedniejsze dla jej przyszłych maluchów. Najczęściej jest to miejsce w którym spała i często przebywała przed i w trakcie ciąży; miejsce w którym czuje się pewnie i bezpiecznie.

Materiały na gniazdko podawajmy także samicy nawet po urodzeniu młodych, będzie ona ciągle je ulepszać i ocieplać. W okresie ciąży starajmy się ograniczyć do niezbędnego minimum branie na ręce samicy, najlepiej jest jednak w ogóle nie brać jej na ręce, ponieważ możemy niechcący uszkodzić płody. Starajmy się także nie dopuścić do sytuacji w której samica mogła by się stresować (np. przeniesienie jej do innej klatki, goście w naszym domu). Dla jej dobra, gdy już widać, że jest w ciąży nie wypuszczajmy jej na wybieg, zapewnijmy jej w tym czasie dużo spokoju i odpoczynku. Na kilka dni przed porodem umyjmy dokładnie klatkę czy akwarium, zmieńmy ściółkę i zróbmy gruntowne porządki, ponieważ nim młode nie podrosną nie będziemy mogli tego zrobić. Wzmożone chomikowanie pożywienia i zbieranie materiału na gniazdko, świadczy o zbliżającym się porodzie. Po porodzie również nie ruszajmy młodej matki, a w szczególności maluchów, gdyż zostawiając na nich swój zapach, samiczka może uznać ich za „intruzów”. Najczęstszą porą narodzin młodych chomików jest wieczór lub noc.

Ciąża trwa przeciętnie: u chomików syryjskich (16-20 dni) u chomików dżungarskich (18-21 dni) u chomików roborowskiego (19-22 dni) u chomików chińskich (20-22 dni).

Zobacz również

The last comment and 3 other comment(s) need to be approved.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o