Ciąża

Ciąża i poródCiąża chomików syryjskich trwa 16-18 dni. Najczęściej rozwiązanie przychodzi 16 dnia.  U chomików dżungarskich i Campbella trwa 18-21 dni, a u chomików Roborowskiego 22-26 dni. W okresie ciąży i karmienia samica potrzebuje więcej pokarmu. Młode rodzą się nagie i bezbronne. Przeciętny miot u chomików to 6 młodych, jednak zdarza się, że matka ma tylko jedno albo aż dwanaścioro dzieci. Gniazdo, gdzie znajdują się młode, powinno być pozostawione w spokoju. Jeżeli samica wyczuje na młodych obcy zapach, może je pozabijać i zjeść. Po dwóch tygodniach młode podejmują pierwsze wyprawy poza gniazdo.

W pierwszej połowie ciąży chomiczka wygląda i zachowuje się normalnie. Dopiero w drugiej jej sylwetka zaczyna się zmieniać i jest coraz bardziej zaokrąglona. W miarę zaawansowania ciąży przyszła matka zaczyna być coraz mniej ruchliwa. W tym okresie należy ograniczyć branie jej na ręce do niezbędnego minimum. Z jednej strony samiczka jest mniej sprawna fizycznie, zaś z drugiej nieumyślne uciśnięcie jej brzuszka przez hodowcę może spowodować uszkodzenie płodów. Przed samym porodem najlepiej zostawić zwierzątko w spokoju.

Przeważnie poród odbywa się w nocy, gdy w mieszkaniu panuje spokój i chomiczka ma pełne poczucie bezpieczeństwa, dlatego właśnie o tej porze dnia powinnyśmy kojarzyć parkę. Młode przychodzą na świat same i jakakolwiek ingerencja ze strony człowieka nie jest wskazana.

Dojrzałość płciowa

Chomik może osiągnąć dojrzałość płciową cztery tygodnie po narodzinach, co należy uwzględnić rozdzielając chomiki. Ciąża u chomików zbyt młodych może zahamować prawidłowy rozwój samicy, dopuszczenie do zapłodnienia u samicy zbyt dojrzałej niesie ryzyko komplikacji i śmierci samicy.

Krzyżówki odmian barwnych

Niektóre z odmian chomików nie powinny być krzyżowane. Na przykład, część potomstwa dwóch białych, ciemnookich chomików może urodzić się bez oczu. Połączenie dwóch chomików satynowych da potomstwo o bardzo słabej, cienkiej sierści. Zanim zdecydujesz się na samodzielną hodowlę, poradź się doświadczonych hobbystów lub zwróć się o pomoc do zawodowego hodowcy bądź też napisz na naszym forum dyskusyjnym. Powyższe krzyżówki dotyczyły chomików syryjskich