Dostęp do wodyChomiki są zwierzętami pochodzącymi z terenów stepowych i półpustynnych. Dostępność wody jest tam ograniczona i dlatego chomiki potrzebują jej w niewielkich ilościach lub nawet wcale, jeśli dostają odpowiednio dużo pokarmów wilgotnych [jabłko, gruszka]. Należy jednak pamiętać o tym, że zwierzęta mają swoje indywidualne upodobania – jedne piją więcej inne mniej. Zmienia się również zapotrzebowanie na wodę w różnych stanach fizjologicznych. Inne jest w stanie spoczynku, inne w ciąży czy w okresie odchowu młodych. Należy więc umożliwić stały dostęp do wody. Podawanie mleka, choć bogatego w substancję odżywczą, powoduje przeważnie u chomików biegunkę i m.in. dlatego nie jest wskazane. Wskazane jest zmienianie chomikom wody minimum co 2-3 dni, gdyż mogą się zatruć wodą, która jak wiemy w plastikowym opakowaniu przy dostępie tlenu zaczyna gnić. Nowoczesne poidełka są zazwyczaj dosyć szczelnie zamykane, a dostęp tlenu jest ograniczony, dlatego wodę w nich można trzymać dłużej niż w miseczce.

Ciekawostka: Chomiki charakteryzują się 40-krotnie większą niż człowiek tolerancją na alkohol (w przeliczeniu na masę ciała). Oczywiście nie oznacza to, że alkohol w jakiejkolwiek postaci należy chomikom podawać. Ta nietypowa cecha powoduje, że są one używane w laboratoriach badawczych przy opracowaniu leków dla ludzi uzależnionych od alkoholu.

Woda w automatycznych pojnikach zakończonych metalową rurką i przyczepianych do ścianek klatki bądź terrarium nie ulega zabrudzeniu. Pojniki uniemożliwiają również rozlanie wody na wyściółkę. Pamiętajmy, by końcówka pojnika była łatwo dostępna dla zwierzątka. Aby zapobiec zmoczeniu pokarmu bądź legowiska, pojnika nie należy umieszczać bezpośrednio nad miseczką z pożywieniem lub gniazdem ulubieńca. Trzeba również pamiętać, by sprawdzać końcówkę pojnika, która często ulega zatkaniu bądź jest zagryziona przez chomika.

Miseczki z wodą zapewniają naturalną pozycję podczas picia, są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, ale wymagają codziennej (czasem parokrotnej) zmiany wody.