Gen dilute

17 marca, 2013 / Autorem tekstu jest

Co to jest gen dilute?

Chomik CampbellaMutacja dilute zawdzięcza swoją nazwę genetycznemu afektowi koloru sierści zwierzęcia. Osobnik,który niesie gen „dd” posiada „rozcieńczony” kolor płaszcza. Powodowane jest to przez brak pęcherzyków zawierających melaninę, która jest transportowana do wzrostających włosów. Gen dilute wpływa również na transport pigmentu i jego złożenie. Mutacja ta powoduje również zbicie pigmentu, który następnie daje umaszczeniu rozcieńczony wygląd.

Transport i lokowanie pigmentu

Cząstki pigmentu są syntezowane w małych pęcherzykach zwanych melanosomami. Te melanosomy są transportowane za pomocą dendrytów melanocytów do wału wzrostu włosa. Melanosomy są prowadzone przez aktyny białka do silnika zwanego Myosin5, białko to działa jak maleńkie molekularne nogi i niesie melanosomy wzdłuż filamentów aktynowych do krawędzi komórek. Filamenty aktyny są jak rozgałęzienie molekularnych drabin, które są zawarte w dendrytach. To zadziwiające, jak mutacja miozyny z grupy 5 wpływa na mutację genu dilute. Menalosomy zawierające pigment są skutecznie więzione w środku komórki, co nie pozwala na przeniesienie ich na krawędź komórki. W rezultacie mniej pigmentu dotrze do włosa.

Gen dilute u chomików

U chomików karłowatych – Campbelli istnieje podobny gen rozcieńczenia, który powoduje, że normalny kolor futra zostaje rozjaśniony do jasnoszarego odcienia znanego jako Opal. Choć jego dziedziczenie nie zostało jeszcze opisane, to istnieją duże szanse że Campbelle dziedziczą go tak samo jak inne gatunki hodowlane. W 1994 roku chomiki niosące gen dilute zostały przywiezione z USA do Holandii. Istnieje kilka doniesień, że mutacja Opal w Europie nie występowała na czystych genetyczne Campbellach lecz na hybrydach o umaszczeniu Sapphire Winter Whites,które nie były zbyt popularne. Jednak prawdziwe pochodzenie mutacji Opal zawdzięcza się zwierzętom laboratoryjnym dr Katherine E. Wynne-Edwards, profesor Biologii i behawioru chomika na Uniwersytecie Królowej w Ontario w Kanadzie. Mutacja wystąpiła w kolonii hodowanej w niewoli, jednak w USA do dziś istnieje wiele czystych genetycznie chomików Opal, a hodowcy nigdy nie zauważyli problemów zdrowotnych związanych z tą mutacją, a hodowla chomików niosących gen „d” rozpoczęła się ponad 10 lat temu. Zwierzęta te były normalnej wielkości, cieszyły się dobrym zdrowiem i były hodowane tak łatwo jak inne odmiany barwne w tym czasie.

Głównym problemem rozpoznawania dilutowatości u chomików był fakt, że gen ten maskuje rubinowe oczy i łaty u Campbelli*. Wiadomo, że niektóre kolory mogą maskować inne kolory lub wzory, typowym przykładem jest albinizm. Albinosy nie posiadają pigmentu nadającego kolor, tak więc, jeśli jedno z rodziców albinosa było łaciate, a drugie było standardowym albinosem, można się spodziewać że pomimo iż ich dziecko będzie albinosem nie będzie można stwierdzić czy dany osobnik jest nakrapiany czy tez nie. W wyniku takiego krzyżowania otrzyma się 25% potomstwa eyeless,które umierają przedwcześnie. Ustalono więc że aby unikać takich sytuacji nie wolno łączyć dwóch albinosów. Drugim wynikiem połączenia genu dilute jest umaszczenie Platynowe,które w większości przypadków,tworzy całkowicie białego chomika,na którym nie można stwierdzić obecności genu łatkowania. Dlatego uważa się, że bardzo ryzykowne i nieetyczne jest łączenie Platynowych Campbelli z innymi nakrapianymi chomikami. Jeśli pojawiają się osobniki Platynowe, należy je traktować tak samo jak albinosy, czyli nie łączyć z chomikami niosącymi gen łatkowania i ostrzec innych hodowców.

* Genetycznie u chomików Campbell dwa geny cętkowania są reprezentowane przez symbole Mo i mi. Oba geny zostały znalezione w 1991 roku w Wielkiej Brytanii. Następstwa genu Mo to rubinowy połysk w oku. Chomiki niosące gen Mo, jeśli są hodowane poprawnie, dają zdrowe potomstwo. Lecz jednak, gdy chomiki takie zostają połączone przez nieodpowiedzialność, lub niewiedzę hodowcy otrzymuje się chore potomstwo tzw. eyeless. Takie chomiki zwykle umierają w ciągu 2-3 tygodni od narodzin. Rubinowy połysk w oku niekoniecznie produkują chomiki z genem Mottled, które mają rubinowe oczy. Łaciaty chomik o umaszczeniu Black, który wydaje się mieć czarne oczy, może mieć rubinowy błysk, który można dostrzec, gdy światło pada pod odpowiednim kątem.

Zobacz również

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o