Jak wielkość klatki wpływa na zachowania chomika?

3 maja, 2008 / by 

bfb7b4b1c7dc0407a21be03efe6f1233W porównaniu do szacowanego rozmiaru rewiru dziko żyjącego chomika syryjskiego (Mesocricetus auratus), chomiki udomowione trzymane są niejednokrotnie w bardzo niewielkich klatkach. Jeśli są trzymane jako zwierzęta domowe mają zazwyczaj trochę większe klatki niż te trzymane w laboratoriach. Przeciętna wielkość klatki w laboratorium jest równa 1800 cm2 – (60 na 30 cm) . W ramach ekspedycji z Uniwersytetu z Halle (w Niemczech) i Aleppo (Syria) w 2001 roku doktor Gatterman wraz z ekipą pomocniczą badali naturalne zachowania chomika syryjskiego w jego środowisku naturalnym. Z badań wynikało między innymi, iż gatunek ten utrzymuje minimum 118 metrów odstępu pomiędzy sąsiednimi gniazdami. Z uwagi na tę odległość wielkość klatki okazuje się być ważnym faktorem mającym wpływ na zdrowie chomików.
Badaniu zostało poddanych sześćdziesiąt samic chomika syryjskiego. Zostały one ulokowane w klatkach o czterech różnych wielkościach – o powierzchni 32×57, 44×57, 57×95 oraz 95×105 cm. Każdy chomik posiadał w swojej klatce drewniany domek, kołowrotek, kuwetkę z piaskiem, karmnik, poidełko, gałązki, siano, papierowe ręczniki oraz rolki z kartonu. Jako ściółki użyto wiórów, głębokość ściółki wynosiła 15 cm.

Zachowania

Chomiki spędzają większość czasu na aktywnościach w kołowrotku. Pozostały czas przeznaczony był głównie na wypoczynek, budowanie gniazda oraz oporządzanie się. Gryzonie biegały po otwartej przestrzeni klatki, zajmowały się zdobywaniem pożywienia, piciem czy braniem kąpieli piaskowej. Im więcej czasu spędzało zwierzę w kołowrotku, tym mniej poświęcało go na pozostałe aktywności. Na przykład, im więcej chomik biegał w kołowrotku, tym mniej czasu spędzał na wspinaniu się po prętach czy ich obgryzaniu. Natomiast im więcej chomik wspinał się po prętach tym więcej je również obgryzał. W małych klatkach zwierzęta spędzały więcej czasu na dachu domku, niż w klatkach dużych. Jedną z przyczyn był fakt, że w małych klatkach powierzchnia domku stanowiła dużo większy procent całej powierzchni klatki. W klatkach z większą ilością wyposażenia gryzonie mniej skaczą.
Aktywność w kołowrotku

Wszystkie chomiki wzięte do eksperymentu korzystały z kołowrotka (średnica 30 cm, pełny z jednej strony, z drugiej otwarty). średni dystans, jaki przebiegały zwierzęta wynosił 8,3 km na dzień (8872 okrążenia kołowrotka). Najmniej aktywny chomik przebiegał 0,63 km dziennie, natomiast najbardziej aktywny aż 18,56 km. Niezależnie od wielkości klatki chomiki spędzały w kołowortku podobną ilość czasu. Chomiki narażone na ciągły stres spędzały w karuzeli pięciokrotnie więcej czasu. Oznacza to, że kołowrotek jest bardzo ważnym elementem klatki. Korzystanie z kołowrotka jest powiązane z indywidualnymi cechami charakteru chomika, oraz z okolicznościami – na przykład podczas karmienia młodych samica redukuje ilość lub całkowicie przestaje korzystać z karuzeli. Chomiki posiadające kołowrotek w klatce czują się zdecydowanie lepiej, mniej obgryzają pręty. Im dłużej zwierzę przebywało w kołowrotku, tym rzadziej można było zaobserwować stereotypowe gryzienie drutów. Gryzonie spędzające mniej czasu w karuzeli nadrabiały innymi aktywnościami, na przykład wspinaniem się po klatce. Potrzeba ruchu jest u tych zwierząt na tyle duża, że musi być w jakiś sposób rekompensowana.

Obgryzanie prętów

Chomiki zamknięte w drucianych klatkach mają możliwość obgryzania prętów. Robią to często, chociaż nie jest to ich naturalne zachowanie. Oprócz tego obgryzane są wszelkie inne elementy znajdujące się w klatce, jak na przykład kartonowe tuby, domek czy gałązki. Uśredniając – 22% obserwowanych chomików obgryzały zarówno pręty jak i pozostałe elementy klatki, 29% tylko pręty, a 5% obgryzały dokładnie wszystko oprócz prętów klatki. Pozostałe chomiki nie obgryzały niczego. W najmniejszej klatce zaobserwowano dwukrotnie więcej chomików obgryzających pręty niż takich, które niczego nie obgryzały. Niezależnie od wielkości klatki, taki sam procent gryzoni zainteresowany był obgryzaniem drutów. Zmieniała się natomiast częstotliwość z jaką chomiki sięgały po pręty. Im większa klatka, tym rzadziej chomik zainteresowany był obgryzaniem prętów (ale i tak obgryzał). Chomiki w małych klatkach poświęcały czternastokrotnie więcej czasu na gryzienie klatki niż chomiki z klatek dużych. Ciekawostką jest fakt, że chomiki zdecydowanie częściej obgryzały pręty znajdujące się u góry klatki, niż te na dole. Niektóre chomiki przechodząc obok prętów gryzły je jednorazowo, po czym odchodziły do swoich zajęć. Gryzienie jest znacznie osłabione, gdy zwierzęta mają dostarczoną głębszą ściółkę (np. 40 czy 80 cm grubości). Zajęte są wówczas kopaniem nor i podziemnych przejść.

Mycie się, czyszczenie futra

Wszystkie badane chomiki poświęcały czas na oporządzanie się. 78% gryzoni korzystało z kuwety wysypanej piaskiem. Poświęcały na higienę osobistą od 30 sekund do ponad 3 godzin dziennie. Taka sama ilość zwierząt była zainteresowana kuwetą z piaskiem w małych jak i w dużych klatkach. Obecność piasku w klatce ma duże znaczenie w dobrym samopoczuciu tych zwierząt. Chomiki czyszczą swoje futerko nie tylko w piasku, ale zajmowały się tym również w każdym innym zakątku klatki. Nie zauważono wpływu wielkości klatki na częstotliwość lub długość mycia się zwierząt.

Waga ciała

Na początku eksperymentu wszystkie chomiczki ważyły mniej więcej tyle samo. Pod koniec badań (po około roku) okazało się, że gryzonie we wszystkich rodzajach klatek były w dobrej kondycji, badania ilości tkanki tłuszczowej również nie przyniosły różnic. Chomiki także pod koniec badań miały podobną wagę z lekką tendencją do większej masy w większych klatkach. Zaobserwowano natomiast różnicę w wadze chomików wcześnie i późno odstawionych od matki – te odstawione wcześniej miały odrobinę mniejszą wagę. Zwierzęta w małych klatkach energię dostarczoną z pożywienia pożytkowały na wzrost ciała. Natomiast te w dużych klatkach na szybsze poruszanie się po nich. Ponieważ badane były w miarę młode chomiki, nie stwierdzono przyrostu tkanki tłuszczowej. Można przypuszczać jednakże, że w małych pomieszczeniach gryzonie będą miały grubszą warstwę tkanki tłuszczowej.

Inne

Chomiki niezależnie od wielkości klatki biegają przeważnie wzdłuż ścian. Takie zjawisko jest dosyć popularne wśród gryzoni, jest często przejawem niepokoju. Chomiki tworzą określone ścieżki, po których się poruszają. Dlatego konieczne jest dostarczenie wystarczającej ilości kryjówek na całej powierzchni klatki. W dużych klatkach zwierzęta mogą rozwinąć większe prędkości podczas poruszania się – co bardziej odpowiada ich warunkom naturalnym. Prawdopodobnie gryzonie czują się lepiej w klatkach podłużnych, niż kwadratowych (ciaśniejszych a dłuższych). W klatkach z piętrami chomiki spędzają możliwie dużo czasu na parterze. W klatkach z dużą powierzchnią piętra prawie w ogóle nie są wykorzystywane.

Chomiki niezależnie od wielkości klatki biegają przeważnie wzdłuż ścian. Takie zjawisko jest dosyć popularne wśród gryzoni, jest często przejawem niepokoju. Chomiki tworzą określone ścieżki, po których się poruszają. Dlatego konieczne jest dostarczenie wystarczającej ilości kryjówek na całej powierzchni klatki. W dużych klatkach zwierzęta mogą rozwinąć większe prędkości podczas poruszania się – co bardziej odpowiada ich warunkom naturalnym. Prawdopodobnie gryzonie czują się lepiej w klatkach podłużnych, niż kwadratowych (ciaśniejszych a dłuższych). W klatkach z piętrami chomiki spędzają możliwie dużo czasu na parterze. W klatkach z dużą powierzchnią piętra prawie w ogóle nie są wykorzystywane.

Zobacz również

The last comment and 7 other comment(s) need to be approved.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Maksymilian BłaszczykKasia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kasia
Gość
Kasia

Mój chomik gdy miał mniejsza klatke obgryzał pręty, odkąd ma większą problem ustał, obgryza tylko gałązki, pędy itp.