Miejsce na chomicze lokum

Chomiczego lokum nie należy umieszczać bezpośrednio na podłodze, w miejscu nazbyt nasłonecznionym lub nazbyt przewiewnym. Klatka powinna znajdować się na stoliku, półce, podkładce lub odpowiednim stojaku. Miejsce, gdzie znajduje się klatka, powinno być zaciszne, by umożliwić chomikowi spokojny odpoczynek w ciągu dnia. Najkorzystniejsza temperatura powietrza w pomieszczeniu to 20-22ºC. W chłodnych porach roku (jesień, zima), chomik mieszkający w nieogrzewanym pomieszczeniu lub w altanie może, co nie jest wskazane, zapaść w zimowy sen.

Tradycyjne, metalowe klatki, czy inne rozwiązania?

Ściany metalowych klatek są jak drabinki, które pozwalają chomikom wspinać się, trzeba więc uwzględniać ryzyko urazów: upadków, uwięźnięcia. Zaletą metalowej klatki jest jej pełna wentylacja, co ma pozytywny wpływ na układ oddechowy zwierzątka. Jeżeli zdecydujemy się na metalową klatkę, pamiętajmy, by jej plastikowe dno było możliwie głębokie. Można wybrać dla naszego milusińskiego klatkę z pięterkami dostarczającymi dodatkowej powierzchni do biegania, wówczas jednak trzeba zwracać uwagę na ryzyko upadków. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby pięterka te były pełne, plastikowe lub drewniane, tak, aby chomik nie miał problemu z poruszaniem się po nich, a łapki nie wpadały mu np. pomiędzy szczebelki. Na dnie klatki umieszczamy wyściółkę, w której nasz chomik będzie kopał tunele i ukrywał „skarby”. Metalowe klatki nie są polecane właścicielom kotów. Polujący kot bez problemu wsunie łapę pomiędzy pręty i może zranić, a nawet zabić naszego chomika.

Alternatywą dla klatek, zyskującą na popularności, są akwaria, terraria i plastikowe pojemniki typu Samla (Ikea). Decydującym kryterium użyteczności są wymiary podstawy oraz wysokość umożliwiająca umieszczenie odpowiedniego kołowrotka. Przy dużych powierzchniach nie ma problemu z niedostateczną wentylacją, ściółki można dać więcej bez ryzyka, że będzie się wysypywała, a obserwacja jest ułatwiona. Nie ma ryzyka wspinaczek. Akwaria i pojemniki muszą mieć wentylowaną, metalową pokrywę (blacha perforowana, siatka hodowlana), szczególnie, jeśli są zamieszkałe przez chomiki syryjskie lub w domu są inne zwierzęta.

Wymiary klatki

Chomiki śpią w jednym miejscu, w innym jedzą, a w jeszcze innym bawią się, a zgoła… inny obszar jest ich toaletą. Z tego względu chomiki potrzebują przestrzeni i wymagają odpowiednio dużego lokum. Absolutne minimum polskie to 2400 cm² (czyli np. 60×40, 70×35, 80×30 cm), coraz częściej jednak dla chomików karłowatych wymaga się minimum 2800 cm² (czyli np. 70×40, ~65×45 cm), natomiast dla syryjskich wymaga się 3200 cm² (czyli np. 80×40, 75×45 cm) albo wręcz 3600 cm² (czyli np. 80×45, 90×40, 75×50 cm) w podstawie, dla porównania minimum niemieckie to 4000-5000 cm² – 100×40 / 100×50 cm. Najważniejsze w klatce są wymiary podstawy. Piętra, hamaczki, tunele to przestrzeń dodatkowa. Należy pamiętać, że im większa klatka, tym lepiej!