Materiały na ściółkę dla ssaków

20 lutego, 2010 / by 

Czerwone wióry cedroweŚciółka jest używana dla małych ssaków takich jak fretki, gryzonie czy karłowate króliki. Wszystkie mają i wady i zalety.
Ponieważ czysta ściółka zapobiega powstawaniu chorób, powinna ona być regularnie wymieniana, szczególnie gdy dany gatunek zwierząt źle znosi nadmierną ilość amoniaku. Do takich gatunków zaliczają się króliki karłowate oraz zwierzęta trzymane w połowie zamkniętych klatkach jak Habitrail czy akwaria. Klatki wykonane z siatki drucianej powinny być lepszej jakości z wysokim plastikowym dnem. Jest to bardzo ważne podczas czyszczenia i wymiany ściółki. W zależności od wielkości zwierzęcia sprzątanie trwa dłużej lub krócej. Całkowite pozbycie się wywołujących choroby bakterii z drewna lub galwanizowanych klatek drucianych jest prawie niemożliwe, a dodatkowym problemem jest trzymanie w nich ściółki.

Należy uważać, aby nie stosować dla zwierząt klatek z drucianym dnem (bez ściółki), które wcześniej były używane w laboratoriach – nie są one zalecane dla zwierząt. Były one wykorzystywane w laboratoriach tylko ze względów ekonomicznych, a prowadzą do złamań pazurów, oraz do złamań stóp i nóg.

Czerwone wióry cedrowe

Te bardzo aromatyczne wiórki drewniane są przez niektórych faworyzowane ze względu na przyjemny zapach. Są one pomocne dla osób, które nie lubią piżmowatego zapachu niektórych gryzoni – jak myszy czy fretki. Niektórzy naukowcy twierdzą, że zapach pomaga odstraszyć niektóre pasożyty jak muchy i wszy. Jednakże niektóre kluby fretkowe i źródła internetowe skrytykowały czerwone wióra cedrowe i stwierdziły, że niektóre z organicznych związków chemicznych i olei podrażniają drogi oddechowe oraz uszkadzają system enzymów w wątrobie. To jednak mogło być spowodowane faktem, że zwierzęta laboratoryjne trzymane są w zamkniętych pomieszczeniach w warunkach intensywnego wykorzystania zwierząt.. Kontrolowane badania dotyczące czerwonych wiórek cedrowych nie były nigdy prowadzone. Dlatego najlepiej jest nie stosować takich wiórek w zamkniętych klatkach i akwariach ze względu na ograniczoną cyrkulację powietrza, oraz w wypadku podejrzenia alergii u zwierzęcia. Takie zwierzęta powinny być raczej trzymane na wiórach sosnowych.

Białe wióry cedrowe

Są one zdecydowanie mniej aromatyczne niż czerwone, posiadają jednakże słaby przyjemny zapach. Nie jest to mieszanka cedru i sosny, jest to całkowicie inny gatunek drewna. W branży zwierząt domowych zazwyczaj nie stosuje się takich wiórek. Pomimo tego, że nie udokumentowano żadnych negatywnych oddziaływań, najlepiej nie używać ich w zamkniętych domostwach jak akwaria.

Wióry sosnowe

Generalnie jest to najczęściej używany materiał w profesjonalnej hodowli i laboratoriach. Duże opakowania są bardzo użyteczne. W przeszłości niektóre tanie oferty lub wiórka w dużych opakowaniach były niewystarczająco wysuszone, co
spowodowało powstawanie chorób na tle bakteryjnym. Choroby powstałe na wskutek użycia takich właśnie mokrych wiór nie są udokumentowane. Sosna nie jest zbyt aromatyczna, jest jednakże alternatywą dla czerwonego cedru. Cytrynowe
i chlorofilowe dodatki chemiczne przydają wiórkom sosnowym przyjemny zapach, ale dodatki barwników mogą zostać przeniesione na białe zwierzęta jak myszy czy szczury – do takich terrariów farbowane wiórka nie są zalecane.

Poszatkowana osina

Niezwyczajna i bardzo użyteczna. Można kupić w dużych opakowaniach dla małych zwierząt jak chomiki czy skoczki pustynne. Może być zbyt droga dla królików czy innych większych zwierząt domowych. Ma duże zdolności chłonące ze względu na drobne cząstki. Osina nie ma własnego zapachu. Nadaje się bardzo dobrze dla posiadaczy klatek drucianych, ponieważ tworzy mato-podobną powierzchnię i nie wypada łatwo z klatki (zdecydowanie lepsze niż konwencjonalne wióry sosnowe). Niestety nie ukrywa zbyt dobrze kału, dlatego jest zalecana dla małych zwierząt.

Kolby kukurydzy

Kolby kukurydzy są jednym z najlepszych materiałów chłonących, sprawiają wrażenie czystości (pod względem wyglądu i zapachu). Posiadają mało pyłów i nie powodują podrażnień. Są doskonałe dla małych gryzoni, ale są zbyt drogie jako ściółka dla większych zwierząt jak króliki. Nie ruszają się tak bardzo jak wióry i łatwo jest je oczyścić. Kukurydzę można kupić w różnych rozmiarach jak i w postaci kulek (kolby są rozdrobnione a następnie sprasowane do postaci kulek). Normalna kukurydza jest bardzo dobrą ściółką dla skoczków pustynnych.

Papier gazetowy po recyklingu

Produkty takie są najczęściej dostępne w postaci kulek, półkuli lub płatków. Są one bardzo dobrą ściółką, mają jednakże bardzo różne ceny. Mają dużą siłę chłonącą, zapobiegają rozwojowi pleśni i bakterii. Są pozbawione pyłów, nie powodują podrażnień, są lekkie, ale dobrze przylegają do dna klatki. Farby używane w dzisiejszych czasopismach są nietrujące (przyp. red. aż trudno w to uwierzyć…), do tej pory nie ma udokumentowanych problemów z bezpieczeństwem. Teoretycznie są one przyjazne dla środowiska.

Siano

Siano nie jest przeznaczone z założenia jako ściółka, jednakże zarówno siano, jak i wata bawełniana jest często używana jako materiał na budowę gniazda. Naukowcy są jednak zdania, że naturalne produkty (wełna, bawełna) są lepsze i pewniejsze dla gryzoni niż poliester czy inne sztuczne materiały.

Zobacz również

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o