Odróżniamy płeć chomików

14 marca, 2007 / by 

Chomiki należą do małych ssaków systematycznie sklasyfikowanych do rzędu gryzoni. Wyróżniamy wśród nich gatunki o nocnym lub dziennym trybie życia, łączące się pary, żyjące w grupach lub samotnie, tylko sezonowo łącząc się w pary w swoim naturalnym środowisku. Geograficznie zajmują one strefę umiarkowaną w Europie i Azji. Klimat, w którym naturalnie żyją determinuje ich aktywność płciową i sposób rozrodu.

Zwierzęta te należą do sezonowo poliestralnych co oznacza, że w określonych porach roku aktywizują się do życia płciowego i aktywności rozrodczej. Ruja u samic trwa zwykle 5-7 dni i charakteryzuje się obfitym, białawym wypływem z dróg rodnych. W przypadku zapłodnienia ciąża najczęściej jest mnoga (5-10 płodów) i trwa 2-3 tygodnie.

Ze względu na potencjalnie większą niż w warunkach naturalnych płodność u chomików utrzymywanych w domach. Zwłaszcza u tych gatunków, żyjących w grupach lub przy zakupie nowych zwierząt dla towarzystwa podstawowa staje się znajomość i umiejętność rozróżniania płci. W pewny sposób można to ocenić po osiągnięciu przez zwierzęta dojrzałości płciowej. Zależnie od gatunku jest to okres od 6 tyg. do 2,5 miesiąca. Różnice są wyraźnie widoczne u zwierząt dorosłych. Samce posiadają wyraźnie widoczną mosznę, mieszczącą 2 jądra. Dystans oddzielający otwór odbytu i ujścia układów moczowego i płciowego jest większy u samców niż u samic.

Znajomość podstawowych informacji dotyczących aktywności płciowej i rozrodu zwierząt, utrzymywanych przez człowieka w domu wydaje się podstawowa dla lepszego zrozumienia ich natury i zapewnienia im najlepszych warunków poza środowiskiem naturalnym.

1
2
1

Samiec

2

Samiczka

U samic na podbrzuszu znajduje się 6-7 par sutków i gruczołów mlekowych. W przypadku chomików waga samców i samic nie jest tak wyraźnym czynnikiem różnicującym jak u innych gatunków zwierząt.

Zobacz również

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o