Chomiki dbają o własne futerko

PielęgnacjaChomiki samodzielnie pielęgnują swoje futerko, więc odmiany krótkowłose nie potrzebują pomocy właścicieli. Jeżeli czesanie sprawia chomikowi przyjemność, możemy szczotkować futerko miękką szczoteczką do zębów. Zabieg taki nie czyni mu krzywdy i pomaga usunąć nagromadzony w sierści brud i kurz. Chomik czesany codziennie przyzwyczaja się do zabiegów i nie przeciwstawia się, gdy jest to potrzebne do zachowania zdrowia. Pamiętajmy… nie kąpiemy chomika! Kąpiele stosujemy jedynie w skrajnych przypadkach (np. gdy chomik wpadł w lepką lub niebezpieczną dla zdrowia substancję).

Zdrowe futerko

Sierść chomika jest barometrem jego zdrowia. Lśniące futerko oznacza zazwyczaj, że chomik jest dobrej kondycji. Zmierzwione matowe futerko jest pierwszą oznaką choroby.

Gruczoły

Ciemne, wilgotne, a nawet łyse plamki w okolicach bioder lub na podbrzuszu (w zależności od gatunku) chomika nie są objawem choroby. Samce i samice mają gruczoły zapachowe, którymi zaznaczają swoją obecność na określonym terenie. Gruczoły te są zazwyczaj zakryte futrem, jednak dojrzałe samce często liżą ich powierzchnię, przez co plamki stają się bardziej widoczne.

Chomiki długowłose wymagają regularnej pielęgnacji

Chomiki wykorzystują zęby i pazurki do pielęgnacji własnego futerka, jednak to nie wystarcza, by dbać o nienaturalnie długą sierść. Chomiki długowłose powinny być przyzwyczajane do regularnego czesania za młodu, zanim sierść osiągnie pełną długość. Futerko należy czesać bardzo delikatnie, przy użyciu miękkiej szczoteczki.

Pielęgnacja - czesanie