Skąd wziąć chomika? Gdzie i czy należy kupować chomiki?

Poszukiwania chomiczka najlepiej zacząć od rozglądnięcia się za zwierzęciem, którego można zaadoptować, dając mu nowy, dobry dom. Takich zwierząt jest bardzo dużo, wystarczy się dobrze rozejrzeć. W internecie pełno jest ogłoszeń. Nie polecamy odbierania młodych od niefrasobliwych rozmnażaczy, czyli osób, które trzymają parkę i co jakiś czas rozdają młode. Innym źródłem chomików są profesjonalni hodowcy – obecnie w Polsce mamy kilka zarejestrowanych hodowli chomików syryjskich, jedną chomików Roborowskiego, jednakże jeśli chcemy mieć rodowodowego dżungarka, musimy się udać poza granice naszego kraju. Zapraszamy na forum, gdzie znaleźć można ogłoszenia zarówno adopcyjne, jak i hodowlane. Starajmy się unikać kupowania zwierząt w sklepie zoologicznym. Chomiki, które można tam znaleźć bardzo często pochodzą z masowych hodowli, gdzie liczy się tylko ilość i nikt nie patrzy na zdrowie, czy rozwijanie zachowań socjalnych zwierząt. Chomiki w niektórych sklepach nie są podzielone ze względu na płeć, dzięki czemu można zakupić sobie samiczkę z „kinderniespodzianką”. Sklepy są nierzadko źródłem chorych zwierząt, opieka weterynaryjna to fikcja. Kupując chomika w zoologu (często z kosztowną i mało udaną wyprawką) nie tylko dajemy zarobić sklepowi, ale przyczyniamy się do procederu rozmnażania zwierząt bez dbałości o ich dobro.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na nasze forum dyskusyjne, gdzie znajdziesz informację o dobrych sklepach zoologicznych!

Po czym poznać zdrowego chomika?

Chomiki to zwierzęta śpiące w ciągu dnia i dlatego w trakcie naszych odwiedzin w sklepie zoologicznym z zasady śpią lub odpoczywają. Zdrowy chomik wyrwany ze snu wyjdzie na powitanie nowym właścicielom. Jeżeli przebudzone zwierzątko jest powolne i ospałe, to znak, że może być chore. Należy zwrócić uwagę również na lśniące futerko, czysty zadek (brudne okolice odbytu mogą być oznaką biegunki), oddech (głośny oddech może być sygnałem kłopotów z układem oddechowym) i bystre oczka. Wybierając chomika, należy uważnie przyjrzeć się klatce, w której był trzymany – jeżeli znajduje się w niej zbyt wiele zwierząt, a klatka jest brudna, istnieje zwiększone ryzyko, że chomik jest chory. Pamiętajmy, że widoczne ciemne plamki na biodrach lub podbrzuszu (w zależności od gatunku) chomika nie są oznaka choroby. Ciemne plamki w tych okolicach to gruczoły zapachowe, które nie zawsze są pokryte sierścią.

Jakie cechy powinien mieć zdrowy chomik

1
2
3
4
5
6
7
8
1

Czysty nosek i cichy oddech

2

Błyszczące oczka, bez ropnych wysieków

3

Czyste uszka

4

W okolicach bioder gruczoły zapachowe

5

Lśniące futerko

6

Czyste okolice ogonka

7

Zaokrąglony kształt ciała

8

Worki policzkowe

Jeden czy parka?

Małe zwierzątka z zasady nie czują się dobrze w samotności, jednak chomiki są odstępstwem od tej reguły. Nie należy kupować pary chomików po to, by dotrzymywały sobie towarzystwa! Dwa chomiki trzymane w jeden klatce będą ze sobą walczyć, co może doprowadzić do śmierci słabszego osobnika, a na pewno będzie powodowało permanentny stres i mniejsze urazy. Chomik trzymany w pojedynkę nie będzie tęsknił za kompanem, gdyż z natury jest samotnikiem. Wszystkie znane obecnie gatunki chomików powinny być trzymane pojedynczo. Dotyczy to zarówno chomika syryjskiego, jak i dżungarskiego, Campbella, czy Roborowskiego.

Można znaleźć informacje, że w nielicznych przypadkach chomiki dżungarskie udaje się trzymać razem, ale jedynie wtedy, gdy zwierzęta pochodzą z jednego miotu i nie były nigdy wcześniej rozdzielane. Nawet w takich sytuacjach należy mieć je jednak pod stałą obserwacją, ponieważ po osiągnięciu dojrzałości płciowej zwierzęta silniejsze będą chciały zdominować pozostałe, co może zakończyć się tragicznie. Dodatkowo trzeba pamiętać, że chów wsobny oraz mieszanie gatunków (dżungarskie i Campbella) mają negatywny wpływ na genotyp, co najmniej większość naszych dżungarków to hybrydy tych dwóch gatunków. W efekcie należy zakładać, że żadne z dostępnych w Polsce chomików nie spełniają warunków, by próbować hodować je stadnie. Dlatego też stanowczo zalecamy, by wszystkie chomiki były trzymane w oddzielnych klatkach. Chomiki Roborowskiego powszechnie uznawane są za zwierzęta stadne, co jednak nie jest prawdą. W naturze najczęściej spotyka się je pojedynczo.

Samiec czy samiczka?

Każdy chomik, niezależnie od płci, jest doskonałym zwierzątkiem domowym. Aby określić płeć osobnika, należy sprawdzić odległość między odbytem i otworem moczowo-płciowym, która jest znacznie większa u samca niż u samicy. Zadek dorosłego samca jest nieco bardziej spiczasty niż zadek samicy.

Jak odróżnić?

samiec po lewej, samiczka po prawej
(źródło: Interpet Publishing)

W jakim wieku?

Małe chomiki opuszczają gniazdo po czterech tygodniach i trafiają w ręce nowych właścicieli w wieku około sześciu tygodni. Jest to około 1,5 miesiąca, ale może się zdarzyć, że właściciel odda chomika po 2-3 miesiącach od narodzin. Ale to nie ma wpływu na oswajanie. Sześciotygodniowy chomik lub troszkę starszy nie sprawi problemu pierwszemu właścicielowi w oswajaniu. Oswajając starszego, być może będziesz musiał wykazać się większą cierpliwością.

Transport

Transporter Ferplast Aby przewieźć chomika do domu, będziemy potrzebować niewielkiego pudełka z otworami wentylacyjnymi. Możemy również zaopatrzyć się w plastikowy transporterek, który zapewni zwierzątku większe bezpieczeństwo i przyda się, by umieścić w nim chomika, gdy sprzątamy klatkę lub musimy z chomikiem wyjść na zewnątrz (wizyta u weterynarza, przejazd samochodem).
Transporter zamykany jest od góry i posiada bezpieczne zamknięcie. Wykonany jest z nietoksycznego materiału oraz posiada oddzielną część dolną.