Podawaj smakołyki – szybciej oswoisz chomika

Przysmaki i łakocieChomiki karmione zbyt dużą ilością przysmaków będą otyłe i podupadną na zdrowiu. Smakołyki powinny być podawane okazjonalnie i nie mogą być stałą częścią diety zwierzątka. Zdrowe przysmaki, jak rodzynki i orzeszki ziemne, są również atrakcyjne, co słodycze kupione w sklepie zoologicznym. Specjalnie można podawać dwa razy w tygodniu pokarm wysokobiałkowy. Karmienie z ręki pomaga chomikom kojarzyć właściciela z przyjemnościami. Należy pamiętać, że wzrok chomika jest bardzo słaby, więc przyjmując pokarm, może nieumyślnie ugryźć właściciela w palec.

Kolby zbożowe to źródło ćwiczeń i przysmaków

Dostępne w sklepach kolby zbożowe dla gryzoni można powiesić w klatkach. Twój ulubieniec będzie miał okazję wdrapywać się na wiszący przysmak, odgryzać pyszne kawałki i jednocześnie ścierać zęby. Inne dostępne w sklepach chomicze przysmaki (np. dropsy) powinny być podawane sporadycznie. Zbyt wiele przysmaków wpłynie negatywnie na wagę ulubieńca. Chomik nie powinien spożywać słodkich lub słonych przekąsek produkowanych dla człowieka (chrupki, czekolada, ciastka). Wybierając kolby, ciastka i dropsy pamiętajmy, by sprawdzać ich skład, większość przysmaków zawiera niewskazane składniki, takie jak: produkty piekarnicze, mąka, cukier, miód, konserwanty, barwniki, sztuczne aromaty.

Witaminy i suplementy

W sklepach zoologicznych znajdziemy duży wybór preparatów witaminowych i mineralnych przeznaczonych dla niewielkich gryzoni. Chomik, którego dieta jest zrównoważona, nie potrzebuje dodatkowych witamin. Nie używamy kostek mineralnych/wapiennych ani soli! W niektórych przypadkach wskazane (np. przez lekarza weterynarii) może być podawanie sepii.

Dobre dla zębów

Chomiki odczuwają ciągle potrzebę przygryzania (domek, miseczka). Aby ją zaspokoić, możemy podawać dobre kolby, ciasteczka, suszony topinambur, cykorię, korzeń mniszka itp.
Drewniane zabawki to nie tylko rozrywka! Kawałki drewna umożliwiają ścieranie stale rosnących zębów. Gryzaki, które są dostępne w sklepach zoologicznych, są bezpieczne, jednak z powodzeniem zastąpią je niewielkie gałązki drzew. Najlepiej używać gałązek pochodzących z drzew owocowych, jak jabłoń, grusza, głóg. Możemy podawać gałązki wierzby i leszczyny, jednak pamiętajmy, że wiele gatunków drzew jest trujących. Nie można podawać gałązek pochodzących z drzew pryskanych pestycydami i roślin pokrytych pleśnią lub grzybem.