Test ściółek

Dużo ludzi nie ma pojęcia, że obok normalnej ściółki z drewna, istnieją także inne rodzaje podłoża. Często można spotkać obok trocin również podłoże zapachowe, ściółkę z konopii, słomy, kukurydzy, w postaci wiór lub sprasowanej .

Przeprowadzono testy na przeróżnych ściółkach mające na celu określenie ich tolerancji i użyteczności dla zwierząt. Podstawowymi aspektami były: ilość tworzących się pyłów szkodliwych zarówno dla chomików jak i ludzi, czy wielkość granulatu. Kolejnym czynnikiem branym pod uwagę był zapach. W zależności od tego, gdzie trzymane jest zwierzę, zalecane są różne ściółki:

• hodowla w normalnej klatce
najczęściej spotykane dla chomików i podobnych gryzoni zalecane jest stosowanie czystej ściółki konopnej, lub, jeśli ktoś chce zaoszczędzić, mieszanki takiej ściółki z trocinami – mogą być także zapachowe

• hodowla z naturalnym wybiegiem
gdy chce ktoś stworzyć chomikowi warunki zbliżone do naturalnych najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego torfu dla małych zwierząt; alternatywą jest ziemia ogrodowa, ale musi być ona odpowiednio przystosowana; specjalny torf dla gryzoni jest także przystosowany do użycia jako podłoże w normalnych klatkach oraz wybiegach

• dla zwierząt pustynnych jak chomik Roborowskiego, czy inne rasy karłowate chomiki Roborowskiego powinny mieć w idealnym przypadku obok zwykłego podłoża także dużą miskę (lub część klatki) ze specjalnym piaskiem dla chomików z pumeksu; zwykły piasek (kwarcowy), piasek dla szynszyli z minerałami szlachetnymi nie jest odpowiedni

Normalne trociny – kategoria pierwsza

Takie trociny można kupić w większych supermarketach, czy sklepach zoologicznych. Są one dosyć tanie, ale niekoniecznie najlepsze. Pierwsza kategoria trocin – to ściółka zawierająca mało pyłów. W szczególności alergicy zauważą różnicę pomiędzy zwykłymi trocinami, a tymi o trochę lepszej jakości, przede wszystkim podczas sprzątania klatki.

Normalne trociny – kategoria druga

Są to trociny mogące powodować alergię, nie tylko u ludzi, ale również u chomików, doprowadzają często do podrażnień oczu. Taka ściółka bardzo mocno pyli, co jest widoczne już zaraz po otworzeniu paczki. Ilość powstałego pyłu zwiększa się z czasem, można to zauważyć podczas sprzątania klatki. Ściółka jest bardzo sucha, krucha i spierzchnięta. Może ona spowodować u chomika podrażnienie, a następnie zapalenie spojówek. Dosyć często muszą z tym walczyć karłowate chomiki dżungarskie.

Wiórka konopne – kategoria pierwsza

Jest ona zdecydowanie rzadziej spotykana w sklepach niż trociny. Oczywiście ściółka taka nie ma nic wspólnego z narkotykami – nie powoduje u zwierząt stanu wzbudzenia. Posiada ona dwie zalety w stosunku do trocin. Po pierwsze jest uboższa w pyły
a ponadto jest ona nieprzystępna dla robactwa. Jest dobrze tolerowana przez zwierzęta. Tak jak w przypadku trocin istnieją konopie różnej jakości.
Dla chomików i innych gryzoni powinno się stosować podłoże konopne lepszej jakości.

Wiórka konopne – kategoria druga

Początkowo konopie były używane do hodowli koni. Takie konopie kupić można w dużych ilościach i dosyć tanio. Ściółka drugiej kategorii ma intensywniejszy i dłużej utrzymujący się zapach (niekoniecznie przyjemny). Często pojedyncze wióra konopii są większe i grubsze. Niektóre części są bardzo ostro zakończone. Jeśli ktoś chce oszczędzać na ściółce, a pomimo tego ją używać, może stosować mieszankę konopii pierwszego gatunku z trocinami pierwszego gatunku. Dzięki temu ograniczona zostanie ilość pyłów a podłoże będzie nieprzystępne dla robactwa. Ciemniejsza barwa konopii jest naturalna i nie powoduje obniżenia ich wartości jako ściółki.

Sprasowane (granulowane) konopie

Posiadają te same zalety co wióra konopne, to znaczy mało pylą i odstraszają robactwo. Są one droższe od wiórek,
ale można je dłużej stosować. Pachną początkowo mocniej niż pozostałe ściółki konopne. Granulki posiadają tę właściwość, że zasysają ciecze i wiążą je w sobie, w związku z czym pęcznieją. Niestety chomiki i inne gryzonie chętnie gryzą ściółkę. Po zjedzeniu suchej ściółki pęcznieje ona w przewodzie pokarmowym i powoduje powstawanie zaburzeń trawienia, z tego powodu nie jest ona polecana. Ponadto pojedyncze granulki są bardzo duże, i dlatego lepiej jest je pomieszać z trocinami lub wiórkami konopnymi kategorii pierwszej.

Sprasowane (granulowane) trociny drewniane

Podobnie jak sprasowane konopie wystarczają na dłużej, ale są też droższe od zwykłych trocin. Granulki posiadają tę właściwość, że zasysają ciecze i wiążą je w sobie, w związku z czym pęcznieją. Niestety chomiki i inne gryzonie chętnie gryzą ściółkę. Po zjedzeniu suchej ściółki pęcznieje ona w przewodzie pokarmowym i powoduje powstawanie zaburzeń trawienia, z tego powodu nie jest ona polecana. Ponadto pojedyncze granulki są bardzo duże, i dlatego lepiej jest je pomieszać z trocinami lub wiórkami konopnymi kategorii pierwszej.

Sprasowana (granulowana) słoma

Działa podobnie jak sprasowane konopie i trociny. Granulki posiadają tę właściwość, że zasysają ciecze i je wiążą w sobie, w związku z czym pęcznieją. Niestety chomiki i inne gryzonie chętnie gryzą ściółkę. Po zjedzeniu suchej ściółki pęcznieje ona w przewodzie pokarmowym i powoduje powstawanie zaburzeń trawienia, z tego powodu nie jest ona polecana. Ponadto pojedyncze granulki są bardzo duże, i dlatego lepiej jest je pomieszać z trocinami lub wiórkami konopnymi kategorii pierwszej.

Kukurydza

Jest to bardzo twarda ściółka. Jedyną jej zaletą jest prawie całkowity brak pyłów. Wchłania ona mało cieczy, dlatego powinna być łączona z innymi rodzajami ściółek. Kaczany kukurydzy są bardzo twarde i ostre, więc chomik nie może sobie z nich zrobić przytulnego gniazda. Twardość powoduje też, że gryzonie mają ograniczoną możliwość kopania i grzebania w ściółce. Z powodu wyżej wymienionych wad zalecane jest łączenie kukurydzy z innymi ściółkami.

Kora

Jest to ściółka przypominająca prawdziwe poszycie leśne, jest ona miękka i pachnie „lasem”. Podłoże to pyli podobnie jak trociny. Ponieważ jednak chomik nie jest zwierzęciem leśnym, nie jest to optymalna ściółka. Nie pozwala gryzoniowi grzebać dziur, a drobny pył może podrażnić nos i oczy zwierzęcia. Kora nie powinna być używana jako podstawowa ściółka, lecz jako dodatek w kącie klatki czy też w dużej misce.

Trociny zapachowe

Powinny wnieść świeży zapach do klatki ze zwierzęciem. Takie trociny posiadają kilka wad. Po pierwsze mają bardzo wyraźny, silny i nienaturalny zapach, który drażni chomiki i nie pozwala im się orientować w terenie. Po drugie chomiki, a jeszcze silniej myszy oznaczają swój teren, a im bardziej
klatka pachnie sztucznymi zapachami, tym silniej oznaczają gryzonie swój teren. Oczekiwany efekt zostaje tym samym przez zwierzę udaremniony. Wymiana ściółki jest dla chomika bardzo stresująca. Gdy podłoże posiada silny zapach jest ta czynność jeszcze trudniejsza do zniesienia.

Słoma

Może być wykorzystywana jako materiał na gniazdo oraz pokarm. Nie powinno się jej stosować jako ściółki, ponieważ nie wchłania cieczy i powoduje powstawanie wilgotnego, przyciągającego bakterie mikroklimatu w klatce.

Specjalny torf dla gryzoni

Przeznaczony dla chomików, myszy i myszoskoczków w akwariach, ponieważ poprawia „powietrze”. W dużych akwariach kumuluje
się na dnie zapach amoniaku (pochodzący z odchodów). W torfie mocz chomika ulega rozkładowi i nie powstaje nieprzyjemny zapach. Godne przemyślenia jest stosowanie torfu w akwariach posiadających więcej niż 40 cm wysokości. Ponadto w torfie chomik może kopać nory, które nie ulegają natychmiastowemu zapadnięciu się. Specjalny torf dla gryzoni nie musi być tak często wymieniany jak pozostałe ściółki. W odróżnieniu od nich torf może zostać przekształcony na kompost.
Należy jednak uważać, aby nie kupić zwykłego torfu, ponieważ tylko specjalny torf dla gryzoni jest dla nich przystosowany.

Ziemia do kwiatów

Powstaje z torfu, humusu i nawozu. Nie może być stosowana jako ściółka, ponieważ zawiera związki trujące dla gryzoni.

Ziemia ogrodowa

Jeśli ktoś posiada ogródek, lub zna zaufanego rolnika oddającego humus, jeśli jest pewien, że ten ogród ochroniony jest przed wstępem kotów i psów (które mogą go używać jako toaletę i tym samym przenosić choroby) może użyć także takiej ziemi jako ściółki. Ziemia ogrodowa nie powinna być suszona (odkażana) w piecu, ponieważ powoduje to nadmierne jej wysuszenie i wytworzenie dużej ilości pyłów.

Piasek do kąpieli dla chomików

Na rynku dostępne są cztery rodzaje piasku:
• najtańszy rodzaj piasku używany jest głównie jako wypełnienie piaskownic i piasek dla szynszyli. Składa się on z kwarcu, posiada ostre krawędzie i ma słabe właściwości chłonące. Z tego powodu nie powinno się go stosować jako piasek do kąpieli dla chomików

• piasek dla ptaków składa się z reguły z kwarcu, przeważnie posiada dodatki niezdrowe dla chomików – takiego piasku również nie powinno się używać w toalecie chomika

• piasek do kąpieli dla szynszyli z dodatkami szlachetnych minerałów również nie jest przystosowany dla chomików, chomików karłowatych i myszoskoczków; pylenie takiego piasku może być dla chomika szkodliwe

• piasek do kąpieli z pumeksu bez dodatków jest zalecany dla chomików, chomików karłowatych oraz myszoskoczków

Mata konopna

Na rynku dostępne są maty przeróżnych rozmiarów. Nie są one przeznaczone jako stała ściółka. Maty mogą służyć chomikom po operacjach, zranieniach lub przy zapaleniach oczu. Nadaje się do podłożenia pod kołowrotek – działa on wtedy dużo ciszej i stoi nieco wyżej, jak również na wybiegu.
Matę konopną można zastosować w celu odstraszenia robactwa czy roztoczy, do okrycia domku chomika lub jako podłogę. Niektóre chomiki używają konopną matę do wyścielenia gniazda.

Humus naturalny – płyta humusowa

Jest sprzedawany w postaci brykietów i właściwie jest przystosowany dla zwierząt lubiących wilgoć, takich jak gady w terrariach. Dla chomików humus musi zostać osuszony (najlepiej na grzejniku lub słońcu) a następnie odpowiednio zwilżony. Istnieją humusy wymieszane z włóknami kokosowymi. Po osuszeniu taki humus jest bardzo lekki i może być używany jako ściółka podstawowa lub w rogu klatki do grzebania. Zaletą takiej ściółki jest łatwość przechowywania (zajmuje mało miejsca). Wadą jest jednak to, że humus musi być ciągle suszony i nawadniany. Humus naturalny jest alternatywą do ziemi ogrodowej dla tych, którzy mają mało miejsca i brak dostępu do ogrodu.