Poniżej znajduje się opatrzona ilustracjami instrukcja budowy klatki dla chomika.

Wprowadzenie powinno przedstawić jedynie inspirację dla hodowców chomików, która zachęca do wybudowania swoim pupilom takiej klatki, w której będą się chomiki czuły prawie jak w środowisku naturalnym. Całość można wybudować w odpowiadającym sobie rozmiarze (na przykład wielkość wybiegu). Takie pomieszczenie dla chomika może rzucić nam światło na zachowanie się chomików, oraz dostarcza wiele możliwości do przyglądania się.
Ważna informacja: wejścia do nory nie mogą być ani za strome ani za szerokie. Chomik musi mieć możliwość mocnego uchwytu w „rurach”, ale nie może również w nich utknąć. Oznacza to że rozmiar wejść musi być dopasowany do naszego pupila.

Klatkę z norą dla chomika, wykonaną z usztywnionego betonem styropianu (z wejściami, komorami przeznaczonymi na sypialnię i spiżarnię). Całość jest odwzorowaniem nory, jaką budują chomiki w środowisku naturalnym. Z przodu można oglądać wnętrze dzięki ściągalnej szybie. Znalazł tutaj miejsce również mały strumyczek z wodą pitną, oraz wiele innych….

Krok 1

Na początek zobaczmy jak wygląda wycinek klatki. Nora chomika będzie wykonana z trzech materiałów: warstwa podstawowa to styropian, na nim będzie położona jednocentymetrowa warstwa betonu, aby całość była trwała, trzecia warstwa to impregnat, który uchroni powierzchnię klatki przed odchodami chomika.

Krok 2

Na obrazku widać wycinek nadziemny klatki. Z przodu zobaczyć można trzy wejścia do nory. Aby mieć wyobrażenie wybiegu, najlepiej wykonać najpierw odpowiedni szkic, na podstawie którego przygotować należy listę potrzebnych elementów drewnianych.

Krok 3

Potrzebne będą następujące materiały:
– Deski i listewki (patrz powyżej wykonana lista )
– 2 szybki z pleksi
– cement i piasek (na beton)
– styropian (ok 4,5 cm grubości)
– śruby, gwoździe, itp.
– impregnat
– metalowe kątowniki
– profile U

Krok 4

Najpierw należy zbudować skrzynkę odpowiedniego rozmiaru, jaka następnie znajdzie się w budowli. Powinna mieć głębokość około 10 cm. WAŻNE: górna listwa musi być zdejmowana.

Krok 5

Należy włożyć do skrzynki pierwszą warstwę styropianu (aby się nie przesuwał przybijamy go gwoździami), a następnie wybrać przybliżone miejsce wyjść, komory sypialnej, spiżarni i wszystkich przejść.

Krok 6

Na obrazku widać jak został położony styropian w skrzynce. W pierwszej wartwie styropianu wycinamy tylko miejsca na większe pomieszczenia, typu komory. Następnie układamy drugą warstwę styropianu (tak dopasowaną do głębokości skrzynki, aby użyć możliwie mało betonu). W drugiej warstwie wyskrobujemy przejścia. Styropian ma uczynić budowlę dużo lżejszą. Nawet potrzebna do utwardzenia jednocentymetrowa warstwa betonu będzie dosyć ciężka, dlatego należy dobrze wybrać grubość styropianu.

Krok 7

Po umocnieniu całej konstrukcji gwoździami (aby beton się lepiej trzymał) można położyć pierwszą warstwę betonu. Najlepiej robić to ręcznie (w rękawiczkach!). Gdy pierwsza warstwa jest gotowa, należy beton osuszyć i utwardzić, a następnie położyć drugą warstwę. Druga warstwa w przedniej części musi zostać wygładzona, aby wprawiona później szyba chodziła gładko i nie rysowała się. Beton najlepiej zrobić w proporcji 1:2 cementu do piasku.

Krok 8

Tutaj widać w jaki sposób w budowli powinna być umocowana skrzynka. Zastosować należy minimum dwa metalowe kątowniki na dno i dwa na ścianki boczne i dwa na pokrywę górną, którą wykonamy później.

Krok 9

Budowla pod innym kątem. Z lewej strony należy zostawić otwór, ponieważ tutaj w górnej części będzie płynął strumyk, zaopatrujący chomika w wodę pitną. Do pomieszczenia za naszą skrzynką należy później włożyć pompę i pojemnik z wodą (dzięki któremu będzie działać strumyk). Następnie przymocowywujemy do ścianek bocznych i do skrzynki pokrywę (w tym celu używamy metalowe kątowniki (po dwa na każdą stronę).

Krok 10

Najpierw należy zbudować skrzynkę odpowiedniego rozmiaru, jaka następnie znajdzie się w budowli. Powinna mieć głębokość około 10 cm. WAŻNE: górna listwa musi być zdejmowana.

Krok 11

Za pomocą styropianu należy nadać odpowiedni kształt strumykowi (na obrazku widać mały wodospad zakończony małym stawkiem). Taką „skałę” mocujemy za pomocą śrub i gwoździ, a następnie całość umacniamy silikonem do akwariów. Na obrazku widać powierzchnię 50×40 cm – jest to jedynie prototyp, zalecane jest wykonanie większej klatki.

Krok 12

Aby woda płynęła potrzeba oczywiście węży gumowych, na wodę wpływającą i wypływającą. Tutaj do budowli zostały użyte węże akwariowe o średnicy 12/16 mm. Jako pompę można użyć najprostszą pompę fontannową.

Krok 13

Z przodu została dołożona jedna drewniana listwa, aby nora chomika stapiała się optycznie z wybiegiem. Poza tym, można przymocować do niej dolną część pleksi. Na styropian będący podstawą strumyka nakładamy warstwę betonu. Dzięki temu chomik będzie się mógł wspiąć na górę i będzie ona odporna na obgryzanie.
Ważne przy strumyku:
1. Wszystko musi być odpowiednio uszczelnione, aby woda płynęła tylko wyznaczonym torem, by nie spływała do wnętrza klatki – to może spowodować utonięcie chomika!
2. Stawek musi być tak wysoko położony, aby ziemia podczas kopania przez chomika nie dostała się do środka. Najlepiej kontrolować to codziennie, i czyścic w razie potrzeby
3. W stawie powinien się znaleźć jeden odpływ na dole, i drugi wyżej, tak jak w umywalce. To zapobiega zapowietrzeniu się systemu.
4. Naczynie z pompą dobrze jest umieścić w wanience, aby zapobiec rozlaniu się po calym mieszkaniu nadmiaru wody w systemie

Krok 14

Zanim wlejemy wodę do źródełka, beton musi być całkiem wyschnięty! Należy też całość zaimpregnować. Całość można też pomalować, ale trzeba brać pod uwagę, czy farba zawiera dużo szkodliwych substancji. Impregnat jest normalnie używany do uszczelniania stawów ozdobnych, które zrobiono z betonu (należy poszukać w sklepach budowlanych). Powierzchnia góry betonowej powinna być szorstka, aby chomik mógł się na nią wspiąć

Krok 15

Gdy już beton, impregnat oraz farby są wyschnięte, a lotne związki odparują (trwa minimum dwa tygodnie). Następnie można już wprowadzić do klatki chomika. Za dekorację i materiał do wspinania posłużyły gałęzie jabłoni oraz orzecha. Jako ściółkę i materiał do grzebania należy użyć trociny, torf dla gryzoni, sianko lub piasek według uznania.
Ważne: jeśli wybieg posiada strumyk, to należy przez niego przez minimum dwa tygodnie przepuszczać zmienianą codziennie wodę, aby wypłukać z koryta szkodliwe lotne związki.
Następnie mocujemy listewki drewniane na zewnątrz dolnej części pleksi, aby całość usztywnić. Listewki te muszą dać się ściągnąć, w razie wypadku.
Kolejnym krokiem jest przymocowanie górnej części pleksi. Szybkę mocujemy na profilach U, aby dało się ją do góry otworzyć (wysunąć). Jest to bardzo przydatne przy sprzątaniu.

Krok 16

Widok z przodu na norę chomika.

Krok 17

Wąż doprowadzający i odprowadzający wodę ze strumyka należy tak podpiąć aby ich końce wychodziły do pomieszczenia znajdującego się za skrzynką. Tam umieszczamy wanienkę z naczyniem z wodą, oraz pompę. Jeśli chcemy poprawić walory estetyczne klatki, można z boku pomieszczenia, gdzie znajduje się pompa umocować drzwiczki.