Przeczytaj

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad rodzajem kołowrotka, warto jest wiedzieć, że chomik syryjski wymaga kołowrotka o średnicy min. 27 cm, chomik dżungarski ok. 20 cm, natomiast chomik Roborowskiego 17 cm.

Kołowrotki plastikowe

Na dzień dzisiejszy najbardziej polecane i najpraktyczniejsze kołowrotki. Łatwo je umyć, co przy chomikach jest szczególnie wygodne, bo często zdarza im się załatwiać w kołowrotkach swoje potrzeby fizjologiczne. Większość z plastikowych kołowrotków można zarówno postawić samodzielnie jak i zawiesić na prętach klatki. Są jednocześnie lekkie i stabilne, obracają się dość gładko i zwykle są dość ciche (chociaż hałas jest bardziej dotkliwy w modelach gorszej jakości, zazwyczaj rośnie też razem ze średnicą).

Trixie – Kołowrotek plastikowy

Jeden z najlepszych kołowrotków. Dostępny jest w w czterech kolorach (czarny, czerwony, szary i niebieski) i w trzech średnicach (20 cm, 28 cm, 33 cm). Jest względnie cichy (z wersją 28/33 czasem bywają problemy), obraca się gładko i bez problemów; można postawić go zarówno samodzielnie, na stojaku, jak i zawiesić na prętach klatki, chociaż traci wtedy trochę na stabilności. Przednia ścianka zdejmowana. Cena waha się od 25 do 50 zł, zależnie od sklepu i rozmiaru.

Super Pet Silent Spinner

Dostępne są w trzech rozmiarach: S – 4,5 cala (ok. 12 cm – niestety zbyt mały dla każdego chomika), M – 6,5 cala (ok. 17 cm) i L – 12 cali (ok. 30 cm) i kilku różnych kolorach. Może stać na stojaku albo wisieć na prętach klatki. Kołowrotek wyjątkowo gładko się obraca, ponieważ pracuje na łożysku kulkowym. Jest to jednocześnie dużą zaletą, ale i wadą, ponieważ chomiki karłowate nie radzą sobie z zatrzymaniem rozpędzonego kołowrotka, który zamiast stanąć razem z biegnącym w nim zwierzęciem obraca się nadal, przez co zostaje ono z niego wyrzucone. W pierwszym momencie może się to wydać zabawne, ale w rzeczywistości stanowi duże zagrożenie dla chomika, który w wyniku upadku może doznać złamań i innych obrażeń wewnętrznych.

Kołowrotki Habitrail (np. Cosmic Glow)

Kołowrotki o średnicy 18 centymetrów, dostępne w kilku różnych kolorach zależnie od serii, doczepiane do prętów klatki. Podobnie jak w przypadku Silent Spinnerów obracają się bardzo lekko, przez co chomiki karłowate mogą z nich wypadać. Dodatkową, chociaż niewielką wadą jest nie do końca zabudowana tylna ścianka, w której mogą zaklinować się łapy lub sierść chomika.

Flying Saucer

Plastikowy talerz sprzedawany w kilku kolorach i średnicach (13 cm, 17 cm i 33 cm). Zdania na jego temat są podzielone, szczególnie w kwestii tego, czy kołowrotki tego typu są bezpieczne. W teorii talerze mają wyeliminować u chomików możliwość skrzywienia kręgosłupa, jaka istnieje w tradycyjnych kołowrotkach. W praktyce jednak chomik biega w niekoniecznie naturalnej pozycji; chomiki karłowate, jak w przypadku Silent Spinnera czy kołowrotków Habitrail, często spadają z Flying Saucerów w wyniku działania siły odśrodkowej, nie mogąc w porę zatrzymać obracającego się talerza.

Wodent Wheel

Szczególnie warte uwagi są niedostępne jeszcze na polskim rynku kołowrotki Wodent Wheel, które zostały stworzone specjalnie z myślą o bezpieczeństwie i wygodzie gryzoni. Występują w trzech optymalnych rozmiarach – 20 cm (RoboWheel), 27 cm (WodentWheel) i 30 cm (WobustWheel) oraz w wielu kolorach bieżni, obudowy i naklejek (czarny, biały, brązowy, beżowy, niebieski, zielony, żółty, różowy, czerwony itd.). Są zrobione z dobrej jakości nietoksycznego plastiku, który łatwo jest umyć. Obraca się gładko i bez problemów; można postawić go zarówno samodzielnie, na stojaku, jak i zawiesić na prętach klatki.