Rozwój młodych

Zasadniczo odchowem młodych zajmuje się samica i podstawowym zadaniem hodowcy jest… powstrzymanie własnej ciekawości i nie niepokojenie samicy zajętej potomstwem. Jeśli okazuje się, że jest już po porodzie (hodowca znając długość ciąży i termin łączenia pary łatwo może wyliczyć, kiedy może spodziewać się pochówku), zaś samica wychodzi z domku wyraźnie wyszczuplała, należy zachować daleko posuniętą ostrożność. Przez pierwsze dwa tygodnie życia młodych trzeba zrezygnować za sprzątania w klatce, ograniczając się jedynie do wyjmowania toalety i wymieniania karmy na świeżą. W żadnym wypadku nie wolno brać do ręki noworodków. W tym okresie matka jest szczególnie nastawiona na klasyfikowanie „własne-obce” i wszelkie pozostawianie na młodych zapachu innego niż ich własny może skończyć się tragicznie. Z czasem młode zaczną opuszczać gniazdo i udawać się na coraz dłuższe wycieczki krajoznawcze po klatce. Dopiero wtedy, gdy wędrują z otwartymi oczami można ostrożnie wziąć je na rękę (drugą osłaniając z góry).

Pierwszy raz zaglądnąć do klatki można po 6 godzinach od urodzenia się młodych. Najlepiej wywabić najpierw matkę z gniazda za pomocą jakiegoś smakołyka (np. liściem mniszka lekarskiego). Należy otworzyć domek, policzyć młode i zamknąć szybko z powrotem. Więcej nie wolno zrobić. Matka szybko będzie chciała wrócić do swoich młodych, ponieważ ją wzywają. Młode chomiki porozumiewają się z matką za pomocą dźwięków „opuszczenia” w zakresie ultra, co oznacza, że ich nie słyszymy. Dźwięk ten jest oczywiście niesłyszalny, nie tylko dla ludzi, ale również dla drapieżników.
Kontrolę w gnieździe powinno się prowadzić codziennie. Robimy to przy pomocy patyczka, który posiada na sobie zapach trocin z klatki, a nie posiada naszego (dlatego lepiej jest włożyć taki patyczek parę dni wcześniej do klatki, aby nasiąknął zapachem). Zaraz po narodzinach matka zaczyna karmić młode. W tym okresie potrzebuje ona więcej wody niż przeciętnie. Dlatego należy dostarczyć jej więcej świeżego pokarmu, jak również świeżej wody pitnej.
Młode rozwijają się bardzo szybko. Pierwszym rozwiniętym zmysłem u chomików jest węch.

Kalendarz rozwoju młodych chomików syryjskich

Rozwój wszystkich młodych przebiega podobnie, czasami szybciej lub wolniej.

Najedź na zdjęcie by je powiększyć oraz zobaczyć opis!