Zmysły chomika

7 sierpnia, 2007 / by 

To właśnie dzięki zmysłom chomik odbiera otaczający go świat. Każdy z nas potrafi wymienić: wzrok, słuch, węch, dotyk, smak – a czy wszystkie są tak samo ważne? Niekoniecznie

Wzrok

Duże, czarne i wyłupiaste oczy sprawiają wrażenie, że chomik ma dobry wzrok. Tymczasem widzi on bardzo słabo – nie rozróżnia kolorów, dostrzega jedynie zarysy przedmiotów z bliskiej odległości, natomiast wszystko oddalone jest zamazane i nieostre. Jego oczy skierowane są ku górze by móc dostrzec drapieżnika, dlatego nieoswojony chomik ucieka przy próbie złapania go od góry. Klatka powinna więc być umieszczona na podwyższeniu, a nie na ziemi żeby nie stresować chomika kiedy się do niego schylamy. Po zmroku wzrok chomika staje się nieco lepszy, ale nadal nie może na nim polegać. Kolorowe klatki, zabawki i wszelkie akcesoria swoim kolorem mają zwrócić naszą uwagę i swoim wyglądem być atrakcyjne jedynie dla kupującego. Dla chomika nie ma najmniejszego znaczenia to czy jego domek jest brązowy czy niebieski. Liczy się tylko rodzaj materiału i kształt. Więc mając do wyboru mnóstwo ładnych, kolorowych akcesoriów, oraz mniej ładnych, ale za to praktycznych – kierujmy się dobrem chomika. Istnieje jednak pogląd, że chomiki potrafią rozróżnić dwie barwy podstawowe: żółty i zielony. W hodowlach zdarza się, że chomiki są trzymane w pomieszczeniu ze słabym, czerwonym oświetleniem, co ułatwia ich obserwację, a samym chomikom w niczym nie przeszkadza. Wzrok chomików albinotycznych (o czerwonych oczach) jest jeszcze gorszy, więc w dzień ich oczy często są przymrużone, a mocne światło bardzo je męczy. Takie chomiki są podatne na choroby oczu, szczególnie na zaćmę.

Węch

DSC_0040Jest to zmysł chemiczny, który odgrywa bardzo ważną rolę dla chomika. Przede wszystkim służy do znalezienia pożywienia, pozwala ocenić czy w pobliżu znajduje się znajomy lub obcy chomik, umożliwia orientację w terenie oraz pomaga oszacować jak daleko znajduje się dana przeszkoda. Dzięki narządowi Jacobsona który znajduje się pod jamą nosową chomik jest w stanie odebrać zapachy, które poinformują go o płci drugiego chomika, przygotowaniu samicy do kopulacji oraz stopniu spokrewnienia. Organ ten składa się z dwóch kieszonek wypełnionych cieczą, tam właśnie trafiają zapachy z powietrza przeniesione końcem języka. Dalej przy pomocy płynu docierają do nabłonka węchowego na ściankach kieszonek. Dzięki temu możliwa jest także węchowa ocena pokarmu znajdującego się w jamie gębowej. Jeśli przy każdym kontakcie z chomikiem nasza ręka będzie „pachniała” trocinami łatwiej będzie mu nas zaakceptować i szybciej zdobędziemy sobie jego zaufanie. O czułym węchu chomika pamiętajmy też podczas zakupu odświeżaczy powietrza, zapachowych świec, czy pachnących trocin, które swym zbyt intensywnym zapachem drażnią wrażliwe receptory węchowe.

Słuch

To także bardzo dobrze rozwinięty zmysł. Kiedy chomik jest czymś zainteresowany, jego uszy sterczą pionowo na łebku, a on sam zamiera w bezruchu próbując zlokalizować dźwięk. Natomiast podczas snu małżowiny uszne chomika są złożone, przez co chomik mimo różnych odgłosów może spać. Tylko głośniejsze dźwięki mogą go obudzić. Zmysł słuchu jest tak czuły, że chomik może usłyszeć nawet muchę chodzącą po ścianie (!).Tak jak psy, nietoperze czy delfiny, chomiki słyszą dużo wyższe dźwięki niż człowiek – ultradźwięki. Ze względu na dobry słuch każdy hałas jest głośniejszy dla chomika niż dla nas. Zwróćmy na to uwagę szczególnie gdy np. słuchamy głośnej muzyki w porze chomiczego snu. Chomiki nie lubią być także zaskakiwane nagłym, nieoczekiwanym odgłosem, np. gdy coś nam upadnie. Stają się wtedy niespokojne.

Dotyk

Cienkie, długie i niezwykle czułe wibrysy, umieszczone po obydwu stronach pyszczka są narządem kolejnego ważnego zmysłu chomika – dotyku. Ten zmysł także znacząco przyczynia się do orientacji w terenie. Szczególnie ważny jest podczas kopania np. w trocinach, lub przechodzenia przez wąskie tunele. Chomik może wtedy wyczuć jak daleko jest od ścianek i w którą stronę powinien kopać aby wyjść na powierzchnię.

Smak

To jedynie zmysł chemiczny, który jest mało ważny dla chomika. Smak i węch jak u wielu innych organizmów nie są oddzielone więc chomik przyjmuje zasadę, że jeśli coś źle pachnie musi też źle smakować.

Kontakt z chomikiem

Często zapominamy o tym, że wzrok jest najsłabiej rozwiniętym zmysłem naszego podopiecznego. Oswajając chomika skupiamy się na tym by nas widział, nie przestraszył się zbyt gwałtownych ruchów, a tymczasem najkorzystniej jest oddziaływać na najlepiej wykształcone zmysły. Są to słuch, węch i dotyk – to właśnie na nich powinna opierać się nasza interakcja z chomikiem. Najskuteczniejszą metodą jest więc zapach ulubionego jedzenia, „pachnąca” trocinami ręka właściciela oraz cichy głos, który uspakaja chomika. Pamiętajmy, że właśnie te czynności mają wpływ na najbardziej wyostrzone chomicze zmysły. Podczas codziennej zabawy zwracajmy uwagę na to jak chomik odbiera otaczający świat. Starajmy się wczuć w jego sytuację, a wtedy dużo łatwiej będzie nam zrozumieć jego zachowanie.

Zobacz również

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o